Audiobooki zamiast książek papierowych ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych

Ważnym przejawem życia ludzkiego jest jego pasja. Słowem, to co robi poza swoim powinnościami związanymi z naszą karierą zawodową czyli codziennymi. Formy wykorzystywania wolnego czasu w oczywisty sposób są mocno różne.

Niektórzy z nas wolą aktywnie wykorzystywać czas na przykład pielęgnując działkę, inni wolą wycieczki rowerowe czy basen, niektórzy wolą bardziej bierne czynności jak na przykład rozkoszowanie się muzyką, lektura itp.

audiobook na iphonie

Autor: athriftymrs.com
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie wygląda to z osobami z niepełnosprawnością. Coraz więcej osób niepełnosprawnych pracuje. Osoby te starają się prowadzić jak najbardziej zbliżone do normalnego życie w każdym aspekcie. Tyczy to także czasu wolnego od obowiązków. Ograniczeniem może być jednak stan fizyczny czy psychiczny.

Jeszcze do niedawna niełatwo było połączyć aktywne i bierne formy wypoczynku. Współczesna technologia pozwala nam w jednym czasie uprawiać rzodkiewkę i słuchać np. pozycji z dziedziny literatury faktu w formie audiobooka (więcej info tu: historia i literatura faktu na audiobookach).

audiobook

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku osób które nas interesują ważny jest też fakt, iż bardzo często taka forma kontaktu z literaturą może być jedyną dostępną opcją (lub też bogatszą niż do tej pory dostępne). Przykładem tejże sytuacji jest porównanie wydań książek brajlowskich i audiobooków. Porównanie to wychodzi na pewno na niekorzyść książek wydań brajlowskich. O ile lektury szkolne w formie brajlowskiej oraz dział lektury szkolne audiobooki możemy uznać za możliwe do porównania, to w przypadku innych działów nawet najmniejszej księgarni mającej w sprzedaży audiobooki, nawet nie ma się co porównywać, może się to skończyć depresją dla czytelnika brajlowskich wydawnictw.

Osoba niepełnosprawna nie musi nawet wychodzić z domu by kupić interesującą pozycję co ma ogromne znaczenie dla osób z problemami w poruszaniu się. Wystarczy wpisać w przeglądarce adres dowolnej księgarni on-line bądź wydawnictwa, a już można pławić się w bogatej ofercie – przykładowo: ciekawa literatura młodzieżowa audiobook. W finale przesyłka dotrze pocztą lub kurierem a w niej np. perełki z działu lektury szkolne audiobooki: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Borysa Szyca czy „Hobbita” albo też przebój działu literatura młodzieżowa audiobooki z serii „Przygody Mikołajka” .

Oczywiście dorosły miłośnik dobrej literatury znajdzie coś dla siebie też w działach: historia i literatura faktu audiobooki czy np. literatura obcojęzyczna audiobooki.

Comments are closed.