Badania lekarskie – z jakiego powodu wskazane jest się obecnie badać i jak często realizować podstawowe badania?

Choroby, im wcześniej są wykrywane, tym łatwiej je leczyć, szczególnie kiedy chodzi o coraz częściej dziś występujące nowotwory, które powodują zgon tysięcy ludzi. W Polsce badania profilaktyczne niestety nadal nie są wystarczająco powszechne i wiele chorób wykrywa się za późno.
Badanie mammograficzne
Autor: Governo do Estado de São Paulo
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem może być między innymi nowotwór piersi, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów kobiet. Wcześniej wykryty pozwala nie tylko na łatwiejsze wyleczenie, ale także umożliwia zachowanie piersi. Nie jest niezbędna jej amputacja. Kobieta powinna z tego powodu regularnie, raz w miesiącu samodzielnie sprawdzać piersi, poddawać się USG piersi oraz mammografii. Takie badania są współcześnie coraz prościej dostępne, jednakże cały czas stosunkowo niewiele kobiet z nich korzysta . Identycznie sytuacja przedstawia się z rakiem szyjki macicy, który rozwija się dość podstępnie, gdyż w początkowej fazie nie zauważa się żadnych objawów. Wykonywana raz w roku cytologia może ochronić przed śmiercią z powodu tego nowotworu, jako że pozwala na jego szybkie wykrycie oraz usunięcie zagrażających komórek. Każda kobieta po 25 roku życia jest uprawniona do poddania się bezpłatnej cytologii raz do roku – link. Koszt badania w prywatnym gabinecie również jest niewielki, około 50 złotych.

Pobieranie krwi
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Nadzwyczaj pomocnym badaniem, bez względu na płeć bądź wiek, jest analiza żywej kropli krwi, która umożliwia wykrycie obecności w ludzkim organizmie obecności grzybów, pasożytów czy zakwaszenia – bezbolesne badanie [test rhd sanco] krwi. Analiza jest dość łatwym zabiegiem, dlatego warto jest pokusić się o jego przeprowadzenie. Zalecane badania profilaktyczne różnią się w zależności od wieku. Wskazane jest zapytać swojego lekarza o to, jakie badania bezwzględnie należy wykonać. Do lekarza nie powinno się chodzić tylko w momencie, w którym coś boli, ponieważ zdarza się, że wtedy jest już za późno na efektywną pomoc. Nigdy nie można lekceważyć dziwnych objawów oraz liczyć na to, że same przejdą. Podobna niefrasobliwość może bowiem kosztować pacjenta jego życie. Co jakiś czas wskazane jest wykonać podstawowe badanie krwi, które bardzo wiele mówi o zdrowiu danej osoby. Wczesne odkrycie większości chorób zapewnia szansę na komfortowe życie, a koszty leczenia są zdecydowanie niższe.

Comments are closed.