Budownictwo tradycyjnie, czy nowocześnie?

Budownictwo w Polsce ma się dobrze. Tyczy się to prawie wszystkich sektorów. W 2009 roku w Polsce poinformowano o 6 713 nowych inwestycjach z branży budowlanej (w tym obiektów budowlanych, konstrukcji, drogownictwa, termomodernizacji, robót geodezyjnych, wodno-kanalizacyjnych, energoelektrycznych, oraz ciepłownictwa i gazu). Wśród tych inwestycji znaczna większość, bo aż 55,4% dotyczyła obiektów budowlanych. Na kolejnych miejscach znalazły się inwestycje budowlane związane z drogownictwem (20,1%), robotami energoelektrycznymi (10,46%) oraz pracami związanymi z ciepłownictwem i gazem (5,4%). Co przyniesie 2010 rok przekonamy się w grudniu. Póki co możemy przyjrzeć się najciekawszym przedsięwzięciom rozpoczynającym się w bieżącym roku, a także inwestycjom które w tym roku mają się zakończyć.

Budownictwo mieszkaniowe i budownictwo jednorodzinne także nie przeżywają kryzysu. Obecnie rozwija się trend na budownictwo drewniane, które cieszy się ogromnym powodzeniem w Polsce od wielu wieków. Wśród tradycyjnego budownictwa wyróżniamy trzy główne typy konstrukcji:
– zrębowe (węgłowe)
– sumikowo-łątkowe
– szkieletowe
Technologie budowy domów szkieletowych pochodzące zarówno z Kanady jak i ze Szwecji zostały z powodzeniem przeniesione do Polski. Wiele elementów konstrukcyjnych uległo jednak zmianie a techniki te zostały ze sobą wymieszane. Firmy trudniące się budową domów szkieletowych oferują różne rozwiązania. Najczęściej stosowane pojęcie dom kanadyjski lub „kanadyjczyk” odnosi się do samego systemu budowy lekkiego domu szkieletowego. W jego ramach zamykają się też tzw. „domy z paczki”, czyli domy modułowe z elementów prefabrykowanych.
Ciekawe projekty domów i nie tylko znajdują się w portalu budowlanym Projektoskop.|Serwis budowlany Projektoskop to głównie zaawansowana wyszukiwarka, gdzie można zobaczyć różne projekty domów.

Są tutaj najnowsze projekty domów przygotowane przez profesjonalne firmy projektowe.

Baza obejmuje przykładowo domy parterowe, projekty małych domów czy nowoczesne domy .

Każdy, szukający pomysłu na swój wymarzony projekt domu, natknie się na coś dla siebie.

Jak aranżować wnętrza?
Wygląd elewacji i wnętrza domów budowanych w technologi drewnianej zależy od upodobań inwestora. Jeśli elewacje i pokrycie dachu są tradycyjne, wnętrze powinno być urządzane z tym samym zamysłem. O ile sypialnie znajdują się zwykle na piętrze, tak salon jest miejscem w którym z jednej strony toczy się życie towarzyskie, a z drugiej prywatne. To właśnie w nim najczęściej odpoczywamy, oglądamy TV, spędzamy czas z przyjaciółmi i znajomymi. Każdy z nas chciałby, aby pokój dzienny był wygodny, funkcjonalny, a jednocześnie elegancko urządzony. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór mebli. Podstawowymi, stanowiącymi wyposażenie pokoju dziennego są oczywiście wygodne meble wypoczynkowe: kanapa, fotele, szezlongi. Niespodzianką może być fakt, że mała, wygodna sofa może zająć o wiele więcej miejsca niż zwyczajna kanapa. Wybierając mniejsze meble zyskujemy możliwość dokonywania częstych i swobodnych zmian w aranżacji salonu.
Jeśli nasz dom w technologii drewnianej chcemy wewnątrz urządzić nowocześnie, salon jest doskonałym miejscem do popisu. W styl nowoczesny można wpiąć „tradycyjną łatkę”. Wśród nowoczesnych brył i gładkich ścian wystarczy wyeksponować coś epokowego.

Oświetlenie
Dobrze dobrany pod względem stylu, kształtu i koloru element oświetleniowy jest ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Nic nie podkreśla piękna światła tak jak pryzmat rozpraszający jego wiązki. Tęczowe widmo to obraz niezwykle ciekawy dla oka. Chcąc wprowadzić do naszego domu odrobinę takiej magii należy zastanowić się zastosowaniem dekoracji wywołującej podobne efekty.

Nie zwlekaj! Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł, to na nowej witrynie znajdziesz dalsze informacje (https://physiomedica.pl/podologia/) na ceniony przez siebie wątek.

Do tego celu idealnie nadają się klasyczne kryształowe lampy. Odbijające się w przezroczystych koralikach światło tworzy na ścianach barwne kompozycje wzbogacające każdy styl.

Wybór dekoracyjnej oprawy oświetleniowej to jedno. O wiele ważniejszy jest wybór użytego wkładu. W tej kwestii liczy się jedno – energooszczędność. Alternatywą dla żarówki jest świetlówka kompaktowa. Lampy fluorescencyjne zużywają 80% mniej energii elektrycznej. Świetlówki mogą być wkręcane w miejsce tradycyjnych żarówek ponieważ posiadają taki sam gwint.

Zupełnie inną grupę tworzą halogeny. Należą do grupy żarowych źródeł światła. Posiadają aż do 5 razy większą żywotność niż zwykłe żarówki. Są także od nich sprawniejsze, trwalsze i dają bielsze światło. Wśród zalet oświetlenia halogenowego można także wymienić szeroki zakres ich zastosowania (zarówno niskie napięcie jak i napięcie sieciowe), bogaty wachlarz mocy, a także bogaty wybór opraw oświetleniowych. Niepomijalna ich wadą jest jednak wysoka temperatura. Żarówki halogenowe nagrzewają się o wiele bardziej niż tradycyjne, w związku z czym zastosowanie ich jako zamiennika do obudowy oświetleniowej przeznaczonej na zwykłą żarówkę wiąże się z montażem halogenu o niższej mocy. Halogeny z pewnością nie nadają się do dekoracyjnych opraw, które nie są odporne na wysokie temperatury.

Diabeł tkwi w szczegółach…
Innym klasycznym szczegółem wśród nowoczesnej aranżacji są dekoracyjne oprawy. Drewniane, zdobione ramy najlepiej współgrają z obrazami klasycznymi. W złotym stelażu dobrze wyglądają płótna pokazujące martwą naturę, pejzaż lub portret. Takie obramowanie podnosi rangę malowidła. Zawieszony w centralnym punkcie pokoju, tak ozdobiony obraz nie wymaga sąsiedztwa.
Nowoczesne obrazy najlepiej prezentować w skromnych ramach. Bogate kolorystycznie awangardowe dzieła wystarczy podkreślić cienką, ciemną obramówką. Chcąc uwydatnić wybrany akcent wystarczy wybrać zbliżoną do niego kolorystycznie ramę. Do minimalistycznych szkiców pasują natomiast osobliwe antyramy.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na styl i kolor ramy lecz także na jej szerokość. Obramowanie powinno stanowić swoiste zamkniecie obrazu będące jego cichą, dopełniającą całości dekoracją. Nie Należy więc zbytnio „obciążać” eksponowanego dzieła.

Budzimy ogród na wiosnę
Wiosenna pogoda kształtuje się w kratkę. Rośliny w naszym ogrodzie nadal wymagają ciepła – zwłaszcza teraz kiedy budzą się z zimowego snu. Delikatne pączki i wiotkie pędy mogą przemarznąć. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Pewne rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu.
By skutecznie chronić rośliny przed zimnem można zastosować: siatki cieniujące, agrowłókninę, podsypkę z obumarłych liści krzewów, maty słomiane i chochoły, kopczykowanie, ściółkowanie gleby.

Pozostałe prace, takie jak: koszenie trawników, przycinanie żywopłotów, rozluźnianie i napowietrzanie gleby, grabienie grządek, są czasochłonne i potrzebne będą nam do ich wykonania specjalistyczne narzędzia ogrodowe. Nie używane przez czas zimy wymagają konserwacji poprzez wyczyszczenie i naoliwienie. Do niewielkich przydomowych ogrodów bardzo dobrze będą nadawać się urządzenia zasilane elektrycznie. Są przyjazne środowisku, nie tworzą spalin, a co najważniejsze – nie zakłócają spokoju sąsiadów. Jeżeli brakuje nam możliwości podłączenia sprzętu do gniazdka można wybrać narzędzia zasilane ogniwami akumulatorowymi. W przypadku dużych ogrodów, warto zaopatrzyć się w urządzenia spalinowe. Mają one większa moc i wydajność pracy, a co za tym idzie, porządki pójdą nam łatwiej i szybciej.

Wiosna to doskonała pora na zmianę wystroju, bądź stylu ogrodu. Ostatnio popularny jest Ogród wiejski. Pełny wielobarwnych kwiatów, wonnych ziół, smacznych warzyw i owoców. Większości z nas, takie obrazy kojarzą się z dzieciństwem i beztrosko spędzonymi wakacjami. Wiejski ogród cechuje się swojskim, swobodnym klimatem. Bardzo często otoczone są drewniany lub kamiennym płotem, które podkreślają naturalny charakter założenia.
W ogrodach, które nawiązują stylem do wiejskich, nie może zabraknąć barwnych, pięknie pachnących kwiatów, odważnych zestawień kolorystycznych i delikatnego nieładu na rabacie. Nie można także zapomnieć o roślinach w pojemnikach poustawianych na parapetach, gankach i schodach. Bodziszki, chabry, dzwonki, jeżówki, kosaćce, liliowce, łubiny, piwonie, rudbekie, dalie, bratki, malwy, nagietki, nasturcje to tylko część bylin, które mogą zagościć w naszym ogrodzie. Do tego warto dodać forsycje, kaliny, lilaki i róże które z pewnością przyozdobią nie jeden zakątek.

Innym popularnym stylem, towarzyszącym szczególnie budynkom nowoczesnym jest styl japoński lub odnoszący się do stylów dalekowschodnich. Do tego typu aranżacji świetnie nadaje się klon palmowy. Klon palmowy jest jedną z najcudowniejszych roślin. Jego urok sprawia, że prawie każdy ogrodnik pragnie mieć to drzewo we własnym ogrodzie. Są bardzo wymagającymi roślinami. Najlepiej czują się na glebach próchnicznych, lekko wilgotnych o kwaśnym odczynie. Warto wiedzieć, że przy zbyt żyznej glebie, rosnące bardzo intensywnie pędy, nie drewnieją przed zimą i niestety przemarzają. Wtedy przydatne może okazać się ocieplanie roślin. Natomiast jeżeli gleba jest zbyt sucha, liście zaczynają usychać. Ponieważ mają dość charakterystyczny przekrój korony, doskonale nadają się także do nasadzeń w założeniach minimalistycznych. Jest rośliną bardzo wyrazistą i charakterystyczną, a spore egzemplarze zazwyczaj stanowią dominantę całej kompozycji ogrodu. W miejscach półcienistych doskonale komponuje się z różanecznikami, funkiami, miodunkami, konwaliami a także bukszpanami.

Comments are closed.