Budynek przyjazny środowisku czyli dom energooszczędny- nowy trend czy standard przyszłości?

Od dłuższego czasu sporo debatujemy o ekologi i sposobach oszczędzania energii, co zaobserwować można w także w innych dziedzinach, do których należy również architektura. Coraz więcej osób decyduje się na tak zwane budownictwo „zielonych domów”, które za priorytet obrało sobie zwrócenie naszej uwagi na oryginalną konstrukcję, której zadaniem jest jak największe zminimalizowanie ubytku ciepła, niejednokrotnie uzyskanie energii z innych źródeł, a w następstwie czego możemy sobie pozwolić na zminimalizowanie kosztów utrzymania domu.

dom jednorodzinny

Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku gdy my także mamy potrzebę aby żyć w zgodzie z naturą, przy czym wziąć pod uwagę nasze dochody i przychody proponujemy pokusić się o dom energooszczędny. Konstrukcja (sprawdź koniecznie – pręty cięte od aner) tychże budynków podyktowana jest założeniami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na elewacjach od ogrzanej słońcem strony występują duże przeszklenia, liczba i wielkość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, stanowią minimum, dzięki czemu zredukowana jest powierzchnia, przez którą może uchodzić ciepło znajdujące się w środku budynku.

dom pasywny

Autor: Schüco
Źródło: Schüco

Gdy dyskutujemy o kosztach w budownictwie, bierzemy pod uwagę nie tylko koszty materiałów i postawienia domu. To także dalsze utrzymanie domu, a więc opłaty za ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację.

Gdy będziesz zdania, że omawiany w tym miejscu post jest wartościowy, kliknij tutaj, a znajdziesz więcej panele ogrodzeniowe drewniane podobnych tekstów.

W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie pojawiają się dużo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”.
Dom energooszczędny (przejdź na stronę) to także dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, która zapewni nam oszczędności finansowe na lata. Ponadto weźmy pod uwagę, że ceny energii będą stale rosły, co w odniesieniu do domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty eksploatacji domu.

Niejednokrotnie większą część zarobków musimy przeznaczyć na utrzymanie naszego domu – jak wiadomo, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt wybudowania takiego domu wcale nie musi być drogi – jest to suma budowy domu tradycyjnego. Dlatego też planując budowę domu, coraz więcej osób postanawia wybrać projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne dla środowiska.

Comments are closed.