Co dobrze wiedzieć o czerwonej herbacie

Czerwona herbata, chociaż potężna w Polsce jak również Europie od względnie niedawna, teraz o wiele zyskuje na popularności. Uprawiana w Yunnan, jest obecna w junnańskiej tradycyjnej gastronomii od tysiącleci. Jej liczne zalety dietetyczne są w obecnych czasach potwierdzone poprzez wielu naukowców w rozmaitych międzynarodowych publikacjach.

Właściwości herbaty

Autor: Eduardo Mueses

Dużo osób zadaje sobie pytanie: czerwona herbata – na co pomaga? Do jej głównie poruszanych właściwości powinno się wspomaganie wątroby – ma udowodnione łagodne funkcjonowanie odchudzające, lecz nie jest to jej jedyna zaleta. Herbata pu-erh (podobnie jak zielona herbata) posiada dużo przystępnych przeciwutleniaczy, jakie prewetują niebezpiecznemu dla zdrowia stresowi oksydacyjnemu, jaki ma działanie postarzające. Poza tym obniża poziom złego cholesterolu, poprawia pamięć, ma dentysta (oceń) działanie lekko uspokajające.

Niewątpliwie należy wtedy wiedzieć, iż są duże różnice między czerwoną herbatą, a z reguły mylonym z nią rooibosem. Unikalny aromat jak dentysta (klikaj) barwa czerwonej herbaty (tak zwanej herbaty pu-erh) jest osiągany dzięki podwójnej fermentacji, dzięki której uwalnia się wiele przystępnych dla ludzi naturalnych związków chemicznych – dlatego jest znacząco często zalecana przez dietetyków jak również osoby znające się na ziołolecznictwie.

Pyszne herbaty

Autor: Elin Schönfelder
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei rooibos nie tylko całkowicie nie ulega fermentacji, lecz jak również nie trzeba do herbat – jest to krzew uprawiany w Afryce, a konkretniej w górach Cedarberg, którego liście są suszone , a także cięte na drobne kawałki. Aromat rooibosu oraz czerwonej herbaty o wiele się różni – herbata czerwona ma specyficzną goryczkę, zazwyczaj złagodzoną na Zachodzie za pomocą aromatów – przeważnie cytrynowego. Im na długo dojrzewa herbata pu-erh, tym ma lepsze właściwości smakowe jak również prozdrowotne.

Herbata czerwona – na co pomaga? Wysokojakościowa herbata pu-erh posiada stabilną liczba teiny, wapnia, białka jak również olejków eterycznych. Jest na pewno rekomendowana dla osób z problemami z nadwagą, wątrobą i układem moczowym – ma bowiem cechy moczopędne, użyteczne przy przykładowo leczeniu zapaleń.

W Chinach herbata pu-erh jest tradycyjnie stosowana jako środek osłabiający konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu. Owo działanie najprawdopodobniej zawdzięcza przyspieszaniu trawienia – szkodliwe substancje wpływające na złe zdrowie po alkoholu prędzej są usuwane z organizmu. Niewątpliwie należy wiedzieć, iż posiada ogrom kolejnych zastosowań w tradycyjnej orientalnej medycynie. Mimo to również europejska medycyna udowodniła już w nowym tysiącleciu znaczną ilość znakomitych cech herbaty czerwonej – również warto sięgnąć do takich źródeł.

Comments are closed.