Czym jest światło chemiczne? Jak powstaje? Do czego służy, czy jest bezpieczne? Jakie jeszcze pozostałe ma cechy?

Światło chemiczne, czyli tak zwany świetlik, to służące do jednorazowego użycia źródło światła wykonane z plastikowego pojemnika, w którym umieszczono dwie niezmieszane ciecze. Jedna z nich znajduje się w szklanym pojemniku, z kolei po wymieszaniu zaczynają świecić.

światło

Autor: TonyParkin67
Źródło: http://www.flickr.com
Światło chemiczne aktywuje się przez zagięcie wykonanego z plastiku pojemnika znajdującego się na zewnątrz aż do złamania (lub zgniecenia) wykonanego ze szkła naczynia wewnętrznego. Takiego rodzaju źródło światła jest w stanie świeci od pięciu minut do dwunastu godzin. Wytwarzane są takie źródła światła w różnych barwach. Może więc nabyć zielone, czerwone czy żółte.

Ludzie zastanawiają się dlaczego „światło chemiczne”, czy nie ma lepszej nazwy? Wspomniana terminologia jest typowo opisowa, gdyż nie ma lepszego określenia w polskiej terminologii.

Jeżeli poszukujesz fascynujących wiadomości na prezentowany temat, to z pomocą przyjdzie Ci ta optymalna strona (https://www.msedu.pl/), na której odnajdziesz wiadomości, które Cię zaciekawią.

Terminologia „świetlik” to odwołanie się do świetlika świętojańskiego, czyli owada z rodziny świetlikowatych. Tego rodzaju światło, przez takiego owada tworzy się w wyniku bioluminescencyjnej reakcji chemicznej związanej z lucyferazą.

Bioluminescencja to umiejętność emisji światła żywych organizmów. Występuje u dużej liczny grzybów lub bakterii, ale także żyjących w morzu jamochłonów, gąbek i mięczaków. Ciekawostką jest, iż u różnych zwierząt można zaobserwować różne mechanizmy, które odpowiadają za proces świecenia. Ponadto, bioluminescencja może być również skutkiem ubocznym, towarzyszącym pozostałym procesom chemicznym. Badanie bioluminescencji, a

światło

Autor: LARS
Źródło: LARS

szczególnie cząsteczek chemicznych odpowiadających za emisje światła to źródło wielu ważnych informacji, jakie stosuje się we współczesnej biologii molekularnej. To wszystko jeśli chodzi o istotną teorię. A jak w praktyce funkcjonuje światło chemiczne? Jest to produkt jednorazowego użytku. Jak już pisaliśmy, zasada działania to reakcja chemiczna, która zachodzi po kontakcie dwóch roztworów.

By doszło do tej reakcji potrzeba naszej ingerencji – musimy zgiąć rurkę. Tego tupu subtelny wstrząs sprawia, że roztwory zareagują wytwarzając światło. Reakcja nie jest groźna, podczas tego typu procesu nie pojawia się energia cieplna. Takie źródła światła nie wymagają dodatkowego zasilania. Są lekkie i wydajne. Nadają się przede wszystkim do sygnalizowania czy oznaczania pozycji. najistotniejszą zaletą światła chemicznego jest emisja światła w kącie 360 stopni.

Comments are closed.