Jakie informacje warto wiedzieć o szampanie?

Od jakiegoś czasu możemy w naszej ojczyźnie spostrzec wielkie zafascynowanie tematem win. Wiele osób decyduje się na kupno dobrego wina do kolacji, w miejsce zgrzewki piwa albo pozostałych, tak popularnych w Polsce, alkoholi.

Razem z naszym wstąpieniem do Wspólnoty Europejskiej, naszą ojczyznę opanowała lawina niedrogich, a przyzwoitych pod względem jakości, win z różnych zakątków świata. Dlatego teraz nie trzeba stać się bogatym znawcą, aby umilić sobie niedzielny obiad lampką wybornego wina.

stojak na wino

Autor: Rosendahl
Źródło: Rosendahl

Pomimo takiego boomu na ten trunek i bardzo dobrej fachowej literatury na ten temat, ciągle jeszcze w naszej ojczyźnie panuje złe nazewnictwo. Z pewnością każdy z nas wita Nowy Rok kieliszkiem szampana. Otóż to! W rzeczywistości mało kto wie, że szampan to wino musujące, które zostało tworzone w Szampanii, jednym z obszarów Francji, niedaleko od Paryża. Wszystkie pozostałe trunki, robione wedle podobnej receptury nie mają prawa do takiej nazwy.W naszym kraju czcimy popularne „igristoje”, głównie ze względu na śmiesznie niską cenę. Ale czy nie można by odejść od tej niezbyt wyszukanej tradycji i skusić się następnym razem na coś bardziej ekskluzywnego? Tym bardziej, że dzisiaj dobre wina musujące spotkamy także w naszych ukochanych supermarketach w niezwykle atrakcyjnych cenach oraz online.

Należy również zerwać ze stereotypem, że takie wina pije się tylko z okazji Sylwestra. Przecież w krajach, w których kultura picia wina znajduje się na wyższym poziomie, dobre wino prosecco jako aperitif nikogo nie dziwi. Wszystkie wina musujące, przez wzgląd na swoją lekkość oraz miły owocowy bukiet idealnie pasują do letnich przyjęć.

Przyjemne bąbelki w takich winach pochodzą z tradycyjnej fermentacji. Z tym, że na przykład włoskie prosecco przechodzi ją nie w butelce, jak to bywa w przypadku szampana lub innych rodzajów wina musującego, lecz w dużych zbiornikach. Jest to metoda dużo tańsza, stąd też dobre wino prosecco kosztuje o wiele mniej od „szampańskich”. Warto mieć to na uwadze, gdy następnym razem będziemy kupować wino na letnie przyjęcie.

Comments are closed.