Jak przebiegają zmiany w czasie ósmego miesiąca ciąży?

Przedostatni miesiąc ciąży jest czasem między 32 a 36 tygodniem ciąży albo 30 a 34 tygodniem wewnętrznego rozwoju dziecka. W tym okresie czasu przyszła rodzicielka z jednej strony nie może się doczekać, kiedy nastąpi rozwiązanie, zaś z innej strony niezwykle obawia się porodu i opieki nad maluszkiem.

Ten miesiąc biegnie pod znakiem niezwykle wzmożonego wzrostu ciężaru ciała, zarówno mamy, jak i samego dziecka. O tym, jakie konkretnie zmiany zachodzą w przedostatnim miesiącu ciąży zarówno u mamy, jak i maluszka, opowiada pani Monika, położna i ambasadorka kampanii Położna na medal. Maleństwo nadal wzrasta, chociaż porusza się jeszcze dosyć wolno.

Czy ten materiał jest według Ciebie ważny? Jeśli tak, to kliknij oraz przeczytaj więcej tutaj – znajdujące się tutaj kwestie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Podskórna tkanka tłuszczowa jest już rozwinięta, z kolei skóra jest niezwykle gładka oraz różowa. Jego nóżki oraz rączki są trochę zaokrąglone i pełne. Wciąż się rozbudowuje zmysł widzenia. Oczy dziecka rejestrują przez warstwy brzuszne przemiany istniejącego wokół go oświetlenia.

zdrowia

Autor: with wind
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz neurolog

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Dziecko zapamiętuje różne odgłosy mamy oraz rytm bicia jej serca. Mózg nadal niezwykle intensywnie się rozbudowuje. Duża część układów jest już prawidłowo rozwinięta, jednak płuca nadal mogą być jeszcze niedojrzałe. Dziecko urodzone w tym miesiącu ma bardzo duże szanse, żeby przeżyło, tak jak jego mama. Każdego tygodnia przybywa dziecku ok. 200 gram oraz pod koniec miesiąca waży już około 2500 g, natomiast jego wzrost to około 45 – 46 centymetrów. Prawdopodobnie Twój oddech się trochę skróci wskutek bardzo dużego położenia dna macicy, uciskające na przeponę oraz płuca.

Ten ucisk tyczy się również Twojego brzucha, przez co staje się on większy i polecam Ci spożywać trochę drobniejsze posiłki, lecz częściej, zatem około 5 albo 6 razy na dzień. Takie przypadłości ustąpią nieco, gdy potomstwo przesunie się trochę niżej (jakby bardziej w głąb miednicy) – zazwyczaj pod koniec 8 miesiąca.

Comments are closed.