Jakie buty kupować dla dzieci? Na co zwracać uwagę? W jakim okresie rozwój stopy jest naprawdę istotny?

Jak przekonują znawcy tematu ponad 90% dzieci przychodzi na świat ze zdrowymi stopami, zaś prawie osiemdziesiąt procent cierpi na dolegliwości stóp. Dlaczego takie rozbieżne rezultaty? Najlepiej poznana przyczyna to noszenie złego obuwia w okresie dziecięcym. Tak więc, aby to tego nie dopuścić należy zwrócić szczególną uwagę na dobór obuwia. I to już od najbardziej młodych lat.

sandały

Autor: Deichmann
Źródło: Deichmann
Trzewiki dziecięce – jak wybrać?
To niezwykle istotne, zwłaszcza jak zastanowimy się nad tym, jakie dzieci są ruchliwe. Cały ich czas wypełnia zabawa i bieganie, więc właściwie dobrane obuwie jest po prostu najważniejsze. Najważniejsze to dopasować buciki do wieku dziecka, bo na każdym etapie rozwoju stopy mają trochę inne wymagania. Należy to mieć na uwadze przez cały czas, nawet kiedy dobieramy kapcie dziecięce.

Ortopedzi nie pozostawiają wątpliwości mówiąc, iż póki dziecko nie rozpocznie chodzić, warto pozwolić stópkom na swobodny rozwój. Znaczy to, że w początkowych miesiącach życia najbardziej odpowiednie będą dla niego skarpety z antypoślizgowymi spodami. Na zimowe spacery właściwym rozwiązaniem staną się otulacze, ponieważ pomagają one zachować ciepło. Dla dzieci, które rozpoczynają chodzenie poleca się buty z cholewką które sięgają ponad kostkę. Trzewiki dziecięce są ważne, gdyż dziecko ze słabo wykształconym zmysłem równowagi chodzi w sposób specyficzny.

Jak zaopatrzyć się w przyzwoite półbuty dziecięce?
Starsze dzieci, które już są bardziej sprawne ruchowo, są w stanie zakładać półbuty i sandałki dziecięce z zamkniętą piętą lub łożem dla pięty. Jest to zagłębienie pod piętą, które utrzymuje ją w nienaruszalnym ustawieniu. Dla sześciolatek dobre są także balerinki. Dzieciaki w wieku szkolnym są w stanie nosić wszystkie typy butów, oczywiście jak mają zdrowe stopy. Ważne, aby pamiętać, iż maksymalny obcas musi

buty

Autor: Ukala by EMU Australia
Źródło: Ukala by EMU Australia

wynosić trzy i pół centymetra.

Należy także pamiętać, że to zły pomysł, aby nasze dzieci nosiły buty po starszym rodzeństwie. Każdy bowiem ma inne stopy, odznaczają się różnorodnymi właściwościami. U niektórych dzieci z problemami stóp widzimy zniekształcenia butów. Jak więc dzieci będą nosić buty po starszym rodzeństwie to pewnie przejąć po nich te niedogodności.

Jeśli dowiesz się o publikującej fascynującą Ciebie treść nowej witrynie, to w pierwszej kolejności zweryfikuj info (https://www.mammamed.pl/uslugi-w-ramach-nfz.html) odnośnie źródeł, z których czerpie ona dane.

Pamiętajmy więc o takich kilku warunkach i nie narażajmy naszych dzieci na kłopoty w przyszłości. Czasem wystarczy rzeczywiście niewiele, aby zapobiec tak nieprzyjemnym sytuacjom, jak problemy ze stopami w dorosłym życiu.Kliknij i dowiedz się więcej

Comments are closed.