Jakie są możliwe rozwiązania na to, aby tanio, sprawnie i zgodnie z przepisami pozbywać się wytwarzanych ścieków z domu.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego musi sam zadbać o to, żeby w jakiś sposób pozbywać się ścieków. Na szczęście wylewanie ich poza gospodarstwo, do przydrożnego rowu nie wchodzi w grę i za tego typu praktyki można otrzymać surową karę.

Na szczęście jest kilka innych sposobów, bardziej ekologicznych, które pozwolą na skuteczne rozwiązanie tego problemu. Jeżeli w pobliżu przebiegać będzie linia kanalizacyjna, to najbardziej praktyczne będzie podpięcie się bezpośrednio do niej. Odpada wtedy konieczność późniejszej obsługi, co dla wielu osób jest bardzo wygodnym wyjściem.
oczyszczalnia ścieków
Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak rozwiązanie tego typu możliwe jest jedynie wówczas, kiedy taka kanalizacja – zobacz więcej znajduje się w okolicy. Dodatkowo trzeba się liczyć z jakimiś wydatkami, bo nie tylko będzie trzeba płacić co miesiąc obowiązkową opłatę, ale także koszt przyłączenia może być dość wysoki, zwłaszcza jeśli byłby do pociągnięcia dłuższy odcinek. Inną opcją będzie szambo, które ma postać zbiornika o odpowiednio dobranej wielkości zakopanego w pewnej odległości od budynku. Szambo (http://www.ajpszamba.pl/oferta/) jest znacznie tańszym rozwiązaniem w montażu od kanalizacji, lecz jego użytkowanie będzie się wiązać z paroma niedogodnościami. Największą z nich jest obowiązek systematycznego wywożenia tego, co zawiera zbiornik, bowiem nie można dopuścić do tego, aby się przepełnił.

Kolejną możliwością na poradzenie sobie z opisywanym problemem są przydomowe oczyszczalnie ścieków Porównując je z szambami mają one kilka istotnych zalet, jakie skłaniają coraz większą ilość właścicieli do wybrania takiego właśnie rozwiązania. Wprawdzie na początku koszty inwestycji w oczyszczalnię mogą być trochę wyższe, ale już po paru latach użytkowania będą się one zwracać, a potem jest tylko lepiej. Przede wszystkim odpada obowiązek systematycznego wywozu zawartości, co nie tylko jest kosztowne, lecz również nie należy do wygodnych. Z powodu prostej konstrukcji nie potrzebuje też żadnych zaawansowanych zabiegów konserwacyjnych, można wręcz powiedzieć, że jest w zasadzie bezobsługowa. Dodatkowo tego typu oczyszczalnia jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska, dzięki czemu można ją bez obaw stosować przy swoim domu.

Rzecz jasna nie można takiej instalacji wybudować tam gdzie się chce, bowiem przepisy dokładnie określają reguły, jakie muszą być przestrzegane. Ważne są między innymi odległości od studni oraz budynków, które nie mogą być mniejsze od ustalonych w przepisach. Trzeba też pamiętać o tym, że koniecznym elementem tego typu instalacji musi być osadnik ścieków – poznaj przykłady, który ma za zadanie oczyszczenie ich we wstępny sposób w procesie fermentacji.

Comments are closed.