Jakie wymogi musi spełniać każdy z gabinetów lekarskich? Jakie są najważniejsze wytyczne?

Pomieszczenia, jakie przeznacza się na gabinet lekarza, jak również te służące ogólnie do opieki zdrowotnej muszą spełniać pewne wymagania sanitarne, lecz także lokalowe. Z powodu ich specyfiki i przeznaczenia, powinny charakteryzować się na pewno wysokim poziomem jeśli chodzi o higienę. Podstawowe wymagania dla tego typu nieruchomości użytkowych, jakie są z przeznaczeniem na gabinety funkcjonujące w obrębie NZOZ zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z datą 10 listopada 2006 roku w dziedzinie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym jak i sanitarnym różnorodne pomieszczenia oraz urządzenia zakładu świadczącego opiekę zdrowotną.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ma tam konkretnych regulacji dotyczących różnych urządzeń, jak aparatura medyczna np , bo to pozostaje już w zakresie każdej z klinik. Gabinety prywatne także posiadają własne wytyczne, znajdują się one w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 09 marca 2000 roku, w sprawie wymagań, jakim muszą podlegać pomieszczenia, sprzęty medyczne i urządzenia, jak elektroencefalograf. Sprawdź

Wszystkie one służą wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, więc są bardzo istotne. Jest szereg obostrzeń dla określonych gabinetów opieki zdrowotnej. Przede wszystkim więc podłogi powinny być wykonane z materiałów, które pozwalają na dokładne mycie oraz dezynfekcję, natomiast połączenie miedzy ścianami i podłogą musi pozostać szczelne. Ściany w pomieszczeniach, jakie potrzebują częstej dezynfekcji powinny być w całości pokryte surowcem, jaki umożliwia łatwiejsze czyszczenie, natomiast miejsca wokół zlewozmywaków oraz umywalek należy zabezpieczyć przed wilgocią właściwym wykończeniem. Polecamy

Sprzęty, jakie zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi powinny być wykonane oraz zainstalowane tak, by z łatwością można było je czyścić. W gabinetach muszą zostać przygotowane stanowiska do przeprowadzania zabiegów jak również przygotowywania sprzętu, natomiast każdy gabinet musi posiadać umywalkę z dostępem do bieżącej, ciepłej wody. Każdy ze sprzętów w gabinecie, w większym i mniejszym stopniu skomplikowany, jak lampa z lupą powinien być utrzymany w doskonałej czystości.

Zainteresowały Cię omawiane dane? Wejdź na nowy tekst (https://www.glowspa.pl/) a z pewnością dowiesz się nowych rzeczy, które Cię zainteresują.

Wpływa to bowiem na zdrowie pacjentów.

Comments are closed.