Jazda samochodem – czy przed zimą należy zmieniać opony?

Wprawdzie w Polsce do tej pory nie obowiązują przepisy, które nakładają na kierowców obowiązek wymiany opon przed nadejściem zimowych miesięcy, to jednak duża grupa kierowców postanawia zimą jeździć na innych oponach niż przez letnie miesiące. Czym jest to spowodowane?

Wymiana opon letnich na zimowe nie jest w Polsce regulowana przepisami prawa. Jednak znaczna część kierowców jest świadomych tego, że taka wymiana opon jest konieczna,

warsztat samochodowy

Autor: K.G.23
Źródło: http://www.flickr.com

gdyż istotnie zwiększa bezpieczeństwo jazdy podczas naprawdę trudnych warunków jazdy naszych drogach w trakcie zimy. Taka wymiana jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy mechanik samochodowy, oczywiście w porozumieniu z właścicielem auta, zdecydował wcześniej o założeniu opon letnich. Oczywiście wymiana opon niemało kosztuje, jednak na osobistym bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. O wymianie opon należy pomyśleć odpowiednio wcześniej. Oszczędzi to nam dużej ilości czasu oraz nerwów, gdy trzeba będzie stać w kolejce, aby mechanik samochodowy przeprowadził wymianę opon.

Więcej – wymiana akumulatorów Wrocław

Rezygnując z stosowania w samochodzie (warto zobaczyć artykuł na temat: zaniżone odszkodowanie z oc) opon przeznaczonych do całorocznej jazdy, należy pamiętać, że wiązać się to będzie z wymianą opon opon raz na pół roku. Będziemy musieli wymieniać je wiosną na opony (tanie opony ciężarowe) stworzone do jazdy w lecie, zaś jesienią na opony do jazdy w warunkach zimowych. Każde z nich, czy to te na lato, czy przeznaczone do stosowania zimą, są bowiem przeznaczone do wykorzystywania w zupełnie odmiennych warunkach klimatycznych oraz w zupełnie innej temperaturze.

Oba rodzaje opon są wykonane z innego typu gumy, to właśnie dlatego każdy z tych rodzajów opon zachowuje się inaczej na drodze. Na wymianę opon do jazdy w zimie na letnie większość kierowców umawia się dopiero w kwietniu. Zdaniem większości kierowców na zmianę opon w marcu jest jeszcze dużo za wcześnie. Pogoda w marcu jest jeszcze bardzo kapryśna, bardzo często uwielbia zaskakiwać niespodziewanymi opadami śniegu oraz niskimi temperaturami. Z kolei opony letnie na zimowe powinniśmy zmienić wówczas, gdy synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej siedmiu stopni Celsjusza. W naszym kraju takich temperatur można oczekiwać już w październiku. Wtedy też najlepiej będzie można poczuć się naprawdę bezpiecznie.

Doczytaj: klimatyzacja w aucie

Comments are closed.