Parę pojęć odnośnie zarządzania odpadami, które należy znać, aby bardziej zrozumieć temat. Czy zdarza nam się błędnie je rozumieć?

Segregując śmieci nie zawsze zastanawiamy się nad tym, co dzieje się z tymi rzeczami dalej. Być może w ogóle się takim tematem nie przejmujemy, dlatego nie zawsze staramy się, by dokładnie rozdzielać odpadki. Jakbyśmy wiedzieli o tym, że te segregowane przez nas odpady można znowu przerobić na inne rzeczy, to może lepiej podchodzilibyśmy do tego zadania.

utylizacja odpadów

Autor: Adele Prince
Źródło: http://www.flickr.com
Surowce Wtórne. Co to tak w ogóle jest? (surowce wtórne) Pod hasłem tym kryją się różne użyte już przez kogoś albo zużyte produkty, które można z powodzeniem dalej przekształcać. Po procesie obróbki otrzymujemy coś, co może być ponownie użyte. Właśnie tego typu odpadki zdarza nam się co dzień segregować w naszych gospodarstwach domowych oraz oddzielać je od innych śmieci, z jakich nic już nie można zrobić. Często jak chodzi o wywóz śmieci, to w tym kontekście pojawia się właśnie słowo recycling, jakie jest dziś tak powszechne. Faktycznie to pojęcie spotykane jest najczęściej, natomiast nie możemy go mylić z odzyskiem. Wydawałoby się, że te dwa określenia są jakby na równi, natomiast tak nie jest .

Gdy bowiem mowa o odzysku odpadów, to jest się jeszcze inna kwestia, poza taką, że jakąś rzecz można przerobić na inną. Odzyskać z odpadów możemy bowiem także energię, która została użyta do ich wytworzenia. Jak się to robi? Aby tego typu energię otrzymać spala się śmieci w profesjonalnych spalarniach, które mogą taką energię pozyskać. Dlatego ważne aby nie używać zamiennie tych dwóch pojęć, gdyż nie oznaczają dokładnie tego samego.

Jest jeszcze inne pojęcie, jakiemu w kontekście zarządzania odpadami dobrze jest się przyjrzeć, a mianowicie utylizacja odpadów. Warto je wyjaśnić, ponieważ dużo osób rozumie pod tym pojęciem niszczenie albo unieszkodliwienie odpadków. Chodzi natomiast o coś innego. Słowo to bowiem oznacza właśnie wykorzystanie naszych śmieci w charakterze surowców wtórnych. Jak widzimy więc utylizacja jest prędzej odzyskiem, aniżeli niszczeniem śmieci (utylizacja odpadów) . http://www.toensmeier.pl/sposoby-utylizacji-od-a-do-z

kosze na śmieci

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Tutaj też warto powiedzieć, że tak właściwie śmieci nie da się całkowicie zniszczyć. Nawet jeśli je po prostu spalimy, to albo ulotnimy do atmosfery dużą ilość trujących substancji, albo też otrzymamy energię plus dodatkowe produkty spalania, jakie musimy jakoś zutylizować. Gdy jednak postanowimy je w jakimś miejscu zakopać, to właściwie one wciąż istnieją nawet gdy ich nie widać. Dlatego śmieci są po prostu przekształcane w coś albo też unieszkodliwiane, jeśli nie nadają się już do niczego. Warto poznać te różnice, by mieć większą świadomość odnośnie gospodarki odpadami.

Comments are closed.