Sprzeciw mieszkańców Pońca przeciwko budowie kopalni odkrywkowej.

Sprzeciw osób mieszkających w Pońcu przeciwko wybudowaniu kopalni odkrywkowej zrodził się z tego, iż Zespół Elektrowni PAK postanowił otworzyć kopalnię węgla brunatnego. To oczywiście nie podoba się ludziom mieszkającym w mieście. W związku z tym postanowili podjąć oni manifestację lokalną, która ma na celu zaprzestanie tym działaniom. Jak każdy tego typu projekt ściśle połączony on pozostaje z tym, że mieszkańcom nie podobają się poczynania elektrowni. Po prostu, mają świadomość, że to nie przyczyni się do rozwoju miasta a także będzie posiadało negatywny wpływ na stan środowiska w tym miejscu. Na terenie Pońca rozpoczęto zbieranie podpisy w celu takim, by dzięki rozbudowaniu lokalnej wiedzy projekt się nie powiódł.

kopalnia odkrywkowa

Autor: Drakt Kranre
Źródło: http://www.flickr.com
A pomimo że protesty takie nie są zbyt długie to już teraz da się dostrzec, iż dają pewne efekty. Cały Poniec zmobilizował się bowiem do tego, by nie doprowadzić do budowy kopalni i naprawdę dokładnie widać po społeczności, iż są oni we własnym stanowisku bezkompromisowi – . Mieszkańcy zwołują spotkania na jakich ustalają przyszłościową strategię działaniadziałań. Wszystko to natomiast odnotowane zostało na portalach społecznościowych oraz wyjątkowo na tę okoliczność stworzonej stronie www. Mają świadomość, że odkrywka na takim terenie nie da niczego dobrego i że chodzi tylko i wyłącznie o fakt, aby elektrownia miała możliwość się wzbogacić (odkrywka w Pońcu). Z tej przyczyny nie będzie zadziwiające, że z dnia na dzień podejmują jeszcze więcej akcji, jakie miałyby temu zapobiec.

Przechodząc do meritum kwestii – ta praktyczna treść prezentuje trochę odmienny punkt widzenia na tę kwestię, niż to jest przedstawione w tekście, który teraz widzisz.

Toczą się rozmowy pomiędzy władzami elektrowni a poszczególnymi ludźmi zaangażowanymi w manifest. Spodziewać się można, iż jeżeli nadal wszystko rozwinie się tak jak teraz, to być może sprawa zakończy się korzystnie dla mieszkańców.

Poniec - odkrywkowa kopalnia

Autor: Daniel Hargrave
Źródło: http://www.flickr.com
Dużo było już takich manifestów, praktycznie na obszarze całej Polski i chociaż bardzo często chodzi w nich o inne sprawy, to na tym kolejnym przykładzie można wytypować niektóre elementy łączące. Nade wszystko, ważne jest to, że społeczność lokalna nie godzizgadza się na to, by cokolwiek mogło się zdarzyć, co nie będzie skonsultowane z osobami, jakie posiadałyby na to największy wpływ. Kolejno, mieszkańcy orientują się, co pozostaje ważne dla Pońca i dla jego rozwoju, a co nie do końca do tego się przyczynia.

Comments are closed.