Rzemiosło, jakie przeminęło. Nowe trendy czy rozwój – kowalstwo i metaloplastyka.

Kowalstwo jest jednym z wiekowych i najpopularniejszych rzemiosł w czasach dawno minionych. Kowalstwo było wysoko cenione we wszelkich kulturach, którym znane było pozyskiwanie metalu w ten sposób. Również na naszych ziemiach był to jeden z najbardziej popularnych zawodów, jakimi trudnili się robotnicy. Kowal w mieście albo na wiosce naprawdę był kimś, a jego kuźnia mieściła się zwykle na skraju wsi, blisko szlaku komunikacyjnego, bo kowal podkuwał również konie. Do dzisiaj podkówka to symbol szczęścia.

kowal
Autor: Lennart Tange
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku wytwarzano narzędzia z drewna, a jedynie ich podstawową część ”produkowano” z metalu, lecz zmiany w wyposażeniu kuźni przyszły, kiedy narzędzia zaczęły być wytwarzane przez – witryna w tym temacie – maszynowy. Pojawiły się wówczas fachowe młotki oraz przenośne kotliny zastępujące miechy. Praca kowala, do chwili pojawienia się profesjonalnego sprzętu, była bardzo trudna i ciężka, lecz kowale produkowali metalowe narzędzia (płytki do gwintów – https://www.engramtools.pl/produkt/frezy-weglikowe.html) pracy, dlatego zawdzięczamy im naprawdę duży postęp cywilizacyjny – zobacz pełną propozycję na tej stronie. Rzemiosło trudniło się ręcznym wykuwaniem metalowych przedmiotów o różnej wielkości i o różnych kształtach, rozwój dotknął także kowalstwo artystyczne. Razem z rozwojem miast, z kowalstwa zaczęły separować się nowe gałęzie, bo zapotrzebowanie ludzi także się zmieniało. Wsie miały kowali, którzy wykonywali prowizoryczne balustrady nierdzewne, bramy, ale w miasteczkach warsztaty kowalskie po trochę zaczęły się wycofywać, ustępując miejsca warsztatom przemysłu metalowego. W tym momencie rozwijała się też komunikacja z motoryzacją. Popularne były metalowe komponenty pojazdów, więc widać, iż wykonywano z metalu zarówno rzeczy dekoracyjne, jak również użyteczne. Dziś, patrząc na auto, możemy tylko pomyśleć, jak wiele pracy poświęcał kowal na zrobienie na przykład klamki.

kowalstwo artystyczne
Autor: Harvey Barrison
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie kowalstwo zostało wyparte przez metaloplastykę – Jest moda na kute ogrodzenia, ładne balustrady nierdzewne, lampy itp., dlatego ta odnoga przemysłu szybko się rozwija, tworząc z coraz to nowych surowców hutniczych, odpornych na działania mechaniczne czy temperaturę.

Comments are closed.