Rzemiosło, jakie przeminęło. Nowe trendy czy rozwój – kowalstwo i metaloplastyka.

Kowalstwo jest jednym z wiekowych i najpopularniejszych rzemiosł w czasach dawno minionych. Kowalstwo było wysoko cenione we wszelkich kulturach, którym znane było pozyskiwanie metalu w ten sposób. Również na naszych ziemiach był to jeden z najbardziej popularnych zawodów, jakimi trudnili się robotnicy. Kowal w mieście albo na wiosce naprawdę był kimś, a jego kuźnia mieściła się zwykle na skraju wsi, blisko szlaku komunikacyjnego, bo kowal podkuwał również konie. Do dzisiaj podkówka to symbol szczęścia.

kowal

Autor: Lennart Tange
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku wytwarzano narzędzia z drewna, a jedynie ich podstawową część ”produkowano” z metalu, lecz zmiany w wyposażeniu kuźni przyszły, kiedy narzędzia zaczęły być wytwarzane przez przemysł(zobacz kalki żywiczne) maszynowy. Pojawiły się wówczas fachowe młotki oraz przenośne kotliny zastępujące miechy. Praca kowala, do chwili pojawienia się profesjonalnego sprzętu, była bardzo trudna i ciężka, lecz kowale produkowali metalowe narzędzia pracy, dlatego zawdzięczamy im naprawdę duży postęp cywilizacyjny – zobacz pełną propozycję na tej stronie. Rzemiosło trudniło się ręcznym wykuwaniem metalowych przedmiotów o różnej wielkości i o różnych kształtach, rozwój dotknął także kowalstwo artystyczne. Razem z rozwojem miast, z kowalstwa zaczęły separować się nowe gałęzie, bo zapotrzebowanie ludzi także się zmieniało. Wsie miały kowali, którzy wykonywali prowizoryczne balustrady nierdzewne, bramy, ale (karta informacyjna przedsięwzięcia toruń) w miasteczkach warsztaty kowalskie po trochę zaczęły się wycofywać, ustępując miejsca warsztatom przemysłu metalowego. W tym momencie rozwijała się też komunikacja z motoryzacją. Popularne były metalowe komponenty pojazdów, więc widać, iż wykonywano z metalu zarówno rzeczy dekoracyjne, jak również użyteczne. Dziś, patrząc na auto, możemy tylko pomyśleć, jak wiele pracy poświęcał kowal na zrobienie na przykład klamki.

kowalstwo artystyczne

Autor: Harvey Barrison
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie kowalstwo zostało wyparte przez metaloplastykę – Jest moda na kute ogrodzenia, ładne balustrady nierdzewne, lampy itp., dlatego ta odnoga przemysłu szybko się rozwija, tworząc z coraz to nowych surowców hutniczych, odpornych na działania mechaniczne czy temperaturę.

Comments are closed.