Tabu w dzisiejszych czasach

Tematy tabu są trudne do rozmowy. Z powodu swojej kontrowersyjności nie jesteśmy w stanie swobodnie o nich mówić. Najbardziej powszechne znane tabu to: seks, śmierć, nagość czy narkotyki. Tak właściwie to co kultura to inne tabu. To, co u nas jest na porządku dziennym w innym państwie może być zupełnie nie do przyjęcia. I zupełnie odwrotnie. To jak tworzy się tabu i jak kreuje nas samych świadczy o naszym podejściu do życia. To, czy jesteśmy w stanie podjąć temat tabu zupełnie swobodnie i otwarcie zależy przecież także od drugiej strony.

Dziedzina tabu ma związek z fundamentalnym i głębokim kulturowym zakazem. Złamanie tej kategorii zakazu najczęściej powoduje niespokojną reakcję ze strony przedstawicieli kultury, w której jesteśmy. zakład pogrzebowy Wrocław Czemu tak się dzieje? W najprostszy sposób jesteśmy w stanie to wyjaśnić tym, iż z powodu złamania zakazu i mówienia o tabu, dokonujemy prawie zamachu na całą nieuszkodzoną wcześniej konstrukcję danej kultury. Na bardziej psychologicznym pojmowaniu oznacza to ryzyko integralności i dalszego istnienia danego społeczeństwa. Dlatego to także jest tak chronione przez różne społeczności.

pogrzeb

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tematem tabu mogą być czynności, ludzie, przedmioty czy miejsca.

Funkcja tabu nie pozostawia wątpliwości. Jest gwarantem integralności i ciągłości kultury, czyli zapewnia biologiczne ocalenie danej grupy. W najwyższym stopniu więc uniwersalne tabu dotyczy kazirodztwa i zabijania innych ludzi, gdyż ich popełnianie to wielkie zagrożenie dla istnienia naszej społeczności. (Kremacja zwłok we Wrocławiu) Zdarza się jednocześnie, że w pewnej kulturze czasowo jest zalegalizowane zabijanie, ale dzieje się tak najczęściej podczas wojny. Jednakże mordowanie ludzi jest do przyjęcia, ale nie swoich, lecz obcych, czyli występuje dwoistość pojmowania tego pojęcia: zabijać możemy, byle nie ludzi ze swojego plemienia. Logicznie to odnosi się do kwestii biologicznego trwania gatunku – przecież swoich nie będziemy uśmiercać.

W ostatnich latach tabu znacznie osłabło, a to wszystko dzięki… Internetowi. Wiedza tajemnicza, skrywana przez przodków nagle stała się jawna i powszechna. (Transport zwłok we Wrocławiu) Kiedyś przykładowo nie mówiło się dużo o śmierci, dzisiaj natomiast można o tych zagadnieniach poczytać w Internecie i samemu sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Obecnie można wpisać frazy w wyszukiwarkę typu pogrzeb, aby odnaleźć firmy, które zajmują się tym tabu zajęciem. Kiedyś mielibyśmy z tym większy problem.

Comments are closed.