Tynki, ściany i posadzki – jakie wybrać rodzaje

Prawo budowlane powinno być obowiązkową lekturą każdego, kto decyduje się na budowę domu.
Prócz informacji administracyjnych poprzedzających proces budowlany, przez przebieg budowy, etapy, sankcje i odbiór, posiada listę materiałów budowlanych dopuszczonych do użytku w Polsce.
Warto o tym pomyśleć wybierając projekty domów. Portal Projektoskop to w głównej mierze profesjonalna wyszukiwarka, gdzie można odnaleźć różnorodne projekty domów.

Są tu najnowsze projekty domów wykonane przez zawodowe firmy projektowe.

Baza obejmuje przykładowo domy parterowe,tanie domy czy projekty domów nowoczesnych.

Każdą budowę domu poprzedza dobrze sporządzony projekt domu.Dobór każdego materiału budowlanego jest niesłychanie ważny. Jeśli dom ma być inwestycją trwałą, a nie skarbonką bez dna, warto wydać wiele więcej. Do sklepów wchodzą coraz nowsze materiały budowlane. Popularna moda na eko-egzystencję na dobre zawitała także w budownictwie. Nie wszystko z podpisem „eko” jest pozytywne dla środowiska.

Każdemu budującemu na pewno zależy na czasie. Czekanie na koniec robót jest niesamowicie emocjonujące. Znacznie więcej emocji podczas prac końcowych może przynieść pokrywanie ścian tynkiem z agregatu. Natychmiastowy efekt. Tynki maszynowe nakładane są równomiernie i jednowarstwowo, przy pomocy sprężonego powietrza. Ciśnienie umożliwia osiągnięcie właściwej przyczepności, ponieważ zaprawa wyrzucana jest przez końcówkę natryskową z dużą siłą. Po natrysku, zaprawa rozprowadzana jest przy pomocy dużej łaty o profilu h. Następnie po upływie około 100 minut, nawierzchnię wyrównuje się za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą, za pomocą pacy gąbczastej, usuwa się wszelkiego rodzaju nierówności. W momencie tynk gipsowy trochę wyschnie, należy wygładzić go kielnią szwajcarską.

Jeśli w pomieszczeniu są skośne ściany połaciowe trzeba je odpowiednio zabezpieczyć używając folie izolacyjne. Również na połaciach dachowych. Przeważnie skosy są okładane płytami kartonowymi i nie wymagają tynkowania. Trwałość płyt i ocieplenia zależy właśnie od izolacji przeciwwilgociowej.

Wierzchnią nawierzchnię posadzek powinno się układać dopiero po wykończeniu ścian i sufitów. Zapobiega to zniszczeniu nowych podłóg. A jaką posadzkę wybrać? To jest zależne m.in. od przeznaczenia i natężenia użytkowania pomieszczenia, a także pomysłu na udekorowanie wnętrz. Inne podłogi moga być dla stylu nowoczesnego, a inne dla stylu tradycyjnego, gdzie chcemy zakupić antyki. Obecnie w sprzedaży do wyboru jest olbrzymia ilość posadzek – posadzki z drewna, posadzki betonowe czy z kamienia. Wszystko zależy od indywidualnego gustu przyszłych mieszkańców.

Dobór dodatków to też wybór odpowiedniego oświetlenia punktowego jak: abażury, kinkiety i żyrandole. Wbrew pozorom to niezwykle trudna sprawa aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku i zwykłego kiczu.

Comments are closed.