W jaki sposób teraz najlepiej sondować gleby

W nowym tysiącleciu wybór doskonałych metod do wykonywania badań licznych gruntów nie jest zazwyczaj kwestią łatwą. Aby najlepiej przepadać grunty potrzeba znać się nieco na maszynach przydatnych w okresie ich sondowania.

Sprawa ta okazuje się szczególnie istotna w okresie budowy chociażby marketów. Dobrze tu bowiem wiedzieć, że nie każdy rodzaj ziemi nadaje się pod budowę domu lub marketu. Aby sprawdzać czy| na danym terenie da się postawić budynek przydaje się dziś chociażby technika nazywana sondowania cpt.

Właściwości gleby

Autor: cogdogblog
Źródło: http://www.flickr.com

Sondowanie CPT jest obecnie podstawowym sposobem badaniem gruntu. Wykonuje się je w ogromnej liczbie krajach Unii Europejskiej. Podczas takiego rodzaju sondowania mierzy się rozmaite parametry podstawowe, takiego rodzaju jak chociażby opór na stożku bądź też tarcie na tulei ciernej. Zwykle przy wykorzystaniu CPTU mierzyć da się także ciśnienie wody w porach gruntów. Na podstawie rozmaitych pomiarów oraz dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania da się na przykład nakreślić dany rodzaj gruntu albo budowę geologiczną.

Więcej:

Następną rzeczą, jaką da się precyzyjnie nakreślić dzięki takiego rodzaju badaniom są poszczególne parametry geotechniczne danych gruntów. Potrafią nimi być choćby: stopień zagęszczenia gruntów sypkich,efektywny kąt tarcia wewnętrznego bądź też moduły ściśliwości albo trwałość na ścinanie. Sondowania CPT pozwalają także oszacować nośność jak również osiadanie, co okazuje się pomocne w okresie projektowania różnych fundamentów bezpośrednich i głębokich. Zaletami takiej metody bywa kombinacji wierceń, i łatwość pobierania próbek gruntu, dzięki czemu da się tu sprawnie zbadać parametry podanego gruntu. Na urządzeniu tego typu można nieraz zamontować dodatkową sondę pozwalająca na wykonanie dodatkowego sondowania.

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com
By dobrze wybrać podanego typu sond a, także maszyn do CPT najlepiej zaznajomić się bliżej z samą kwestią.O dobre sondy tego rodzaju można popytać również przyjaciół znających się na tejże branży. Potrafią oni udzielić odpowiedzi na wszelkie zgryzoty możliwych klientów. Najbezpieczniej zaznajomić się bliżej z markami produkującymi wyłącznie najciekawsze typy sond.

Jeżeli fascynuje Cię omawiana problematyka, zerknij na źródło info (http://www.textura.net.pl/realizacje) tam zawarte także Cię niezwykle zaintryguje. Nie czekaj zatem i kliknij ten link!

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej na ich temat, jak też poznawać przeróżne metody badań gruntu, może on posłużyć się hasłem, takim jak: badanie geotechniczne gruntu.

Comments are closed.