W jaki sposób troszczyć się o zęby Poradnik

Stan zębów jest jednym z istotnych czynników przesądzających o naszym wyglądzie oraz o zdrowiu całego ciała. W jaki sposób troszczyć się o ząbki, żeby były zdrowe i służyły nam przez całe nasze życie? Co uczynić, by radować się pięknym uśmiechem?

Przeciwdziałanie próchnicy jak też innym chorobom zębów polega każdorazowo na tym samym, najistotniejsza rolę odgrywa tu codzienna higiena jamy ustnej. Istotne jest także zmniejszenie spożycia produktów zawierających cukier, ponieważ jest on

dentysta

Autor: Britt Reints
Źródło: http://www.flickr.com

głównym pożywieniem bakterii próchnicotwórczych. Codziennym i znanym od dawna zabiegiem jest czyszczenie ząbków szczoteczką i pastą przez w przybliżeniu 3 minuty – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Można użyć szczoteczki elektrycznej bądź manualnej, wybór należy do nas.

Opublikowane w tym miejscu informacje są dla Ciebie zbyt zdawkowe? Jeśli tak, to wejdź na stronę jonizatory wody, na której przeczytasz podobne tematy.

Stomatolodzy mówią, iż każda z nich bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, jeżeli tylko szczotkujemy ząbki odpowiednio długo i robimy to skrupulatnie.

Wyróżniamy 3 rodzaje szczoteczek o różnej twardości włosa: miękkie – określone w szczególności dla tych, którzy posiadają delikatne dziąsła, nieraz krwawiące w czasie mycia, średnie – szczoteczki o takowym włosiu powinna używać większość ludzi, umożliwiają dobrze wyszczotkować zęby oraz chronić dziąsła, twarde – sporadycznie polecane, właściwe są dla osób o odpornych dziąsłach, wyjątkowo narażonych na odkładanie się kamienia nazębnego. Szczoteczkę dobrze wymienić co 3 miesiące, albowiem po tym czasie traci ona swe pierwotne własności, włosie gorzej czyści zęby.

Mnogie bakterie wespół z cząsteczkami pokarmu zbierają się także na języku oraz tworzą osad, jaki należy wyeliminować. Do czyszczenia języka służą szczególne szczoteczki.

dentysta

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Także poniektóre szczotki do zębów miewają na główce dodatkową powierzchnię czyszczącą, jaka przeznaczona jest właśnie do tegoż celu. Przy zbyt mocnym i niewłaściwym szczotkowaniu mogą powstawać ubytki klinowe. Są to ubytki niepróchnicze. Szczoteczka nie wyczyści dokładnie wszystkich przestrzeni między zębami, szczególnie, jeżeli zęby znajdują się blisko siebie. Do podobnych zadań przeznaczona jest nitka stomatologiczna, częstokroć fluorowana, której używamy przed lub po szczotkowaniu zębów. Każdą przestrzeń międzyzębową musimy czyścić nieużywaną częścią nici, żeby nie przenosić mikroorganizmów w następne miejsca.

Oprócz indywidualnego dbania o higienę zębów, minimum dwa razy w roku warto odwiedzić stomatologa. W tym celu możemy wbić w przeglądarkę przykładowo: Welldent.

Comments are closed.