Wakacje miłe z poznawaniem, czyli enoturystyka. Czy wiesz już o czym mowa? Czy poznałeś już tą definicję? Chciałbyś spędzić tak czas wolny?

Czy słyszałeś o tzw. turystyce winiarskiej? Owszem, brzmi to faktycznie zachęcająco. Właściwie to coraz bardziej znana metoda spędzania wakacji. Ta turystyka określana jest pojęciem enoturystyki, nazwa pochodzi od greckiego oinos, co znaczy wino. Polega to na tym, że odwiedza się regiony związane z uprawą winorośli oraz miejsc produkcji wina. W jej ramach jest także uczestnictwo w imprezach oraz festynach związanych z winem.

Najważniejszy motyw wyjazdu to najzwyczajniej pragnienie spędzenia wolnego czasu poza miejscem zamieszkania, na łonie przyrody. W tym sensie enoturystyka (sprawdź więcej informacji o Enoturystyce czyli turystyce winiarskiej…) to jedna z form turystyki rekreacyjnej, zaś jeśli bierzemy pod uwagę lokalizację winnic, to można ją nawet przypisać do turystyki wiejskiej. Musimy jednak podkreślić inny, tak bardzo istotny motyw, który zachęca turystów. Nie, nie chodzi o to, iż jedziemy pić wino, tak po prostu.

wino i ser

Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej istotna w tym wszystkim jest otwartość i chęć uzyskania wiedzy z dziedziny uprawy winorośli, produkcji wina, poznawania faktycznie całej kultury winiarskiej. W takim sensie enoturystyka określana jest również jako dziedzina turystyki poznawczej, jakiej najważniejszym motywem jest poznawanie przyrody, kultury i środowiska życia społecznego. Produkcja wina (zobacz: wina czerwone wytrawne) na Starym Kontynencie to wielowiekowa tradycja, to z pewnością wiążę enoturystykę z tradycją kulturową. Wino, jak historyczny napój dla wielu kultur, objaśnia konkretny region i ma związek z jedzeniem, kuchnią regionalną. Poza Starym Kontynentem, w takich państwach jak USA, Australia, Nowa Zelandia czy Republika Południowej Afryki element kulturowy nie ma tak mocnych podstaw, bo te kraje są dość młode.

butelki wina

Autor: Nicole Rugman
Źródło: http://www.flickr.com
Wyszczególniają się za to pozostałą cechą, jaka nie jest zbyt znacząca w Europie. Mowa o powiązaniach z handlem i tak zwana turystyka handlowa. Wycieczki po obszarach winiarskich są wspaniałą okazją do kupna wspaniałych win, prosto od producenta, po cenach, które są wolne od marży pośredników. Jesli więc nie posiadasz pomysłu na oryginalne wakacje, a lubisz poznawać inne kultury, smakować kuchni różnych regionów, to enoturystyka jest zdecydowanie dla ciebie. To ciekawe, iż można zaplanować oryginalne wakacje dokładnie w ten sposób. Zamiast standardowo spędzanego czasu, co staje się niekiedy nudne, możemy za jednym zamachem poznać piękny region, a jednocześnie zasmakować jego pysznej kuchni.

Comments are closed.